York Kennel Club York, PA 2020-03-11
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1400
Best In Show
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: 4
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: ---
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Alexandra Lorenti
- Breed: Vizsla
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: ---
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Dr. Steven D. Herman
- Entry: 279
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Windy Hill Royal Darling JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 220
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainns Of Eagle
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Talus Stonehouse I'm A Travelin' Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 273
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jr's Dominga
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Miss Dior
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHG Boom Boom Baby Face Bomb Boogie CGC CGCU
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Pebbles' Run Prince Louis With Sammantic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 119
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Crescent V Raynaire V Emerick's Triple Crown
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Chelten Harewood Tainted Apple
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Rosemont's High Society's Haven TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert E. Hutton
- Entry: 179
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHB Foxmore Fendi
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Integra's High Fashion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 167
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Hightide Tarquin Venus
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Liontamer Pazzaz Rothrocks Tradition By Budda
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Denise Dean
- Entry: 157
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Luc Picard Amour RN HIT CGCA BCAT CA FDC TKN
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHB Snowhill's Show Stopper CGCA CGCU TKI
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 6
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Galileo Venator D'Ursus
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.