New Castle Kennel Club, Inc. Canfield, OH 2020-07-30
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 3361
Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Julie W. Parker
- Entry: 68
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Braatz
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 794
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Blackwitch Asias Just Add Tequila To Win It
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Julie W. Parker
- Entry: 68
- Class: Open Senior
- Name: Julia Green
- Breed: Field Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 794
- Breed: Barbet
- Name: GCH HIckory Tavern Intl Intrigue CM
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 658
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood's Ivywood All Hallow's Eve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ronald I. Sprtizer
- Entry: 431
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M Steller Spotify
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Vicki Seiler-Cushman
- Entry: 596
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Pouch Coves's Alright Alright Alright
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 362
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Ellenside Red Ike At Eskwyre
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Carmel Sky High Wish Upon A Star
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 388
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara A. Alderman
- Entry: 345
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D N Adventureland Star Coach
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Sabe's The Sky's The Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert J. Shreve
- Entry: 511
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Isaby De Terra Blue FDC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Black Diamond's O' Sole Mio Ettore
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.