Greater Racine Kennel Club Waukesha, WI 2020-08-09
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 980
Best In Show
- Judge: Pamela Peat
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Reserve Best In Show
- Judge: Pamela Peat
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janet Parcel
- Entry: 23
- Class: Open Junior
- Name: Aubrey Wagner
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 319
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Luvakis Kindoro's True Patriot At Oluchi
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janet Parcel
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: ayla miller
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Jon Cole
- Entry: 319
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Dreamville Rock of Ages
Sporting Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 247
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Kinky Boots
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Foley's Frat Party CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 86
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Thaon's Speedway
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vikrest Secret Agent AX AXJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 214
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Entry: 84
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kebulak Wear My Kiss
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Hampton Ct Broxden Dropthe Mic
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Jon Cole
- Entry: 126
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 97
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Chaseland's Matthehw Moss
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHS Morninglow's Arthurian Legend
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 113
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa - Akadia The Corsair
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Bold North Sporting Fields Trip To P'Air'Adise RN NA NAJ TKN
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.