CLARKSVILLE KENNEL CLUB Franklin, TN 2014-09-06
Posted by: Linda Hurlebaus
Total Entry: 824
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Finnabair Ardmore Ned
Junior Showmanship
- Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
- Entry: 13
- Class: Master
- Name: Grace Anna Freeman
- Breed: Standard Schnauzer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 78
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Ashdown's Time To Thrill
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Beaubriar's Best kept Secret
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHS Sunburst Mayfair Heirloom Diamond
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Silhouette's Limited Edition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 111
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Saluki
- Name: CH Aurora's Falling In Love Again
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Walmar-Solo's SOS SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. William (Bill) P Shelton
- Entry: 166
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Dal Primo Magic Moment
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: CH Trout Creeks On Fire At Shadetree
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 86
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCH Finnabair Ardmore Ned
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: CH Laurel Oak Brywood Legal Tender
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Connacht A Ha'Penny Will Do
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Peabar Goodness Gracious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 144
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fennice Le Beaudreaux
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Starfire's Spank Me Hard Call Me Crazy
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Stringer's So Amazing
- Breed: Maltese
- Name: CH Divines My Eyes Adore You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 116
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Litilann's Showtime
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Monarchs The Messenger
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dowats The Gladiator
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Chilleykings That's A Little Twisted
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Robert Stein
- Entry: 114
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Scotsgael's Bit O' Abbeyhill
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Blue Heavens Lethal Weapon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: NO ENTRY
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.