Dayton Kennel Club, Inc. Lima, OH 2020-10-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1248
Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Anne Frandsen
- Breed: French Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: ---
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Trailbound & Azure's American Ride
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 21
- Class: Master
- Name: Alina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: ---
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: CH Winter Farms Hera
Sporting Group
- Judge: Mr. Gary L. Andersen
- Entry: 197
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield N Chebaco Just So You Know
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert Stein
- Entry: 162
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Taji Better Man Mazshalna CGC
- Breed: Saluki
- Name: GCHB Deiconsorti Starlite Appletini CGC RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 262
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jager's Perfectly Designed For Silhouette
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 122
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG LAMZ Really Really Ridiculously Good Looking FDC CA BCAT CGC TKN
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Greentree Charm Dynagriffe TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Helen Winski Stein
- Entry: 178
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Eagle's The Wolverine
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 146
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight Tequila Sunrise Bret D
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Vicki Sandage, DVM
- Entry: 164
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Pumi
- Name: GCHB Aprodombi Meresz Mocsok
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Sassapine Sanctus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.