Elgin Kennel Club Jefferson, WI 2020-10-15
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1274
Best In Show
- Judge: Dr Steve Keating
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sanbar's Hardcore Hank JH
Reserve Best In Show
- Judge: Dr Steve Keating
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: ayla miller
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Emma Stanchina
- Breed: Schipperke
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Don Sutton
- Entry: 259
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pointsetter Tri-Sett After Midnight
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Cbear's Spot On At Devanley
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Midwest Dream Of Glory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James Frederiksen
- Entry: 94
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Kyrov's Scottish Lilt At Horse And Hound
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Upper Mountain Violets Are Blue V Devlynn
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Hilltop's Enchanting Circe Of Dykumos
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Hundeleben Knock knock Who's There SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James Noe
- Entry: 247
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
- Breed: Great Dane
- Name: CH Divine Acres The Royal Guard
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Faithdriven's Ride Like The Wind CGCA CGCU TKI TDI
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Pristine's Luck Of The Irish
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 123
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Fleet St Striking Beauty
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Abbeyrose Captain Morgan
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Kanix Don Domingo
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Blaesing Sharob's Divine Destiny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 164
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Althof Beach Boy
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Pug
- Name: GCHS Knick Knack's Even Steven At Riversong
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn Taylor
- Entry: 188
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Brushfire's Sweetest Dream
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Moonshadow Silhouette of Nerak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James Noe
- Entry: 199
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lakewood's Over The Moon For Brightcut
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
- Breed: Briard
- Name: CH Just A Little Bit of Honey De L'Heureux
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Kyon's Bold Nordic Prince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. James Noe
- Entry: 4
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.