KENOSHA KENNEL CLUB, INC. Wilmot, WI 2014-09-06
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 728
Best In Show
- Judge: Sam Houston McDonald
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Albridens The Show Must Go On
Reserve Best In Show
- Judge: Sam Houston McDonald
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: Margoux's Va Voom
Junior Showmanship
- Judge: Thomas Daniels
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Erin LaPlante
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Marilyn C. Spacht
- Entry: 145
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Albridens The Show Must Go On
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Gamekeepers Prince Charming RN JH
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Winnfree's Imprint On Barkshire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Sandra Anderson
- Entry: 72
- Breed: Basenji
- Name: GCH Laurel S'Simply Shocking Sabrina
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Elmo's Martian Chronicles
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Kahl Me Foxglen's Cool Dude
- Breed: Borzoi
- Name: CH Konstantin's Summertime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Walter Sommerfelt
- Entry: 191
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Sky's The Limit
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Rahdy's Valley Of The Diamonds
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Darbydale's Don't Stop Believin' RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sandra Anderson
- Entry: 35
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH MSLF Polaris Most Bright
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Rampage's Point Break At Rampetition
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Sharob's Commander In Chief
- Breed: White Bull Terrier
- Name: CH Aragon's A Perfent Storm At Ruffin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 80
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH White Oaks True Grit
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah Diamond In The Sky At Lone Pine
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah One Life To Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Thomas Daniels
- Entry: 67
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Shoyu Blowin' My Horn At Orlane
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Keeshond
- Name: CH Trumpet's You Could Be Mine
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's Magnificent
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Robert Vandiver
- Entry: 728
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: Margoux's Va Voom
- Breed: Puli
- Name: GCH Szeder's Little Miss Sunshine
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Impact's Golden Ticket
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Barkshire's Uncle Sam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Sandra Anderson
- Entry: 1
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: FHF A Red Rivermist Flyin Fury
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.