Janesville-Beloit Kennel Club Jefferson, WI 2020-10-18
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1675
Best In Show
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Longvue Buonaire Daredevil With Tailsup
Junior Showmanship
- Judge: Barbara Burns
- Entry: 44
- Class: Master
- Name: Bryant Janetzke
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 677
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG L K Michigan I'm Yours
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Barbara Burns
- Entry: 44
- Class: Novice Junior
- Name: Helen Tamburrino
- Breed: Beagle (over 13")
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 677
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: First Class Lester's in Ladue
Sporting Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 374
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Cbear's Spot On At Devanley
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Argon's Percival Proctor Baxter CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 158
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Kyrov's Scottish Lilt At Horse And Hound
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Daybreak's Country Kisses W
- Breed: Whippet
- Name: Kamada's Reason To Believe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 284
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Pristine's Luck Of The Irish
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Janie Bousek
- Entry: 153
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Longvue Buonaire Daredvil With Tailsup
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Abbeyrose Captain Morgan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 199
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Timebomb Puff
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Point Dexter V Tani Kazari
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Claudia J. Seaburg
- Entry: 239
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHS Brushfire's Sweetest Dream
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's American Royalty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Entry: 268
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Olivier De La Vie En Rose CGC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC CGCA
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Kyon's Bold Nordic Prince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Barbara Burns
- Entry: 8
- Breed: Russian Toy
- Name: Milyi Angel Shokladny Zayat
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.