Seminole Dog Fanciers Association Ocala, FL 2020-11-13
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1380
Best In Show
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Kiera Karlin
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Kathryn Leonhardt
- Entry: 346
- Breed: Rottweiler
- Name: Mystic Fire Kiss The Blarney Stone
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Braatz
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Kathryn Leonhardt
- Entry: 346
- Breed: Rough Collie
- Name: Sunnland's Flashback
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 225
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Moonstone's Silver Bullet Explorer CGC TKN TKP
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Southdown Carousel Favored Son
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James E. Frederiksen
- Entry: 160
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Kaije'Z Faro To Zin Or Not To Zin SC TKN
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sura Tell Me Lies Zanza
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Kokoblue's Phoenix
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Lane Rae's Mystery Of Illusion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 276
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ivoss Absalom
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor BCAT
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Greta Master Of The Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 132
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Passports Sea Captain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John C. Ramirez
- Entry: 193
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmark's Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Norkus' Looking For Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 164
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines The Right To Silence At Foxfyre
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cloud Top Parker
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Carol White-Moser
- Entry: 222
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS GatorHeavens Total Exlipse Of The Heart FDC
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Aellen Trekkin In Stride CGC TKI THDN RN
- Breed: Pumi
- Name: GCHG Italianstyle Casper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
- Entry: 2
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Hunting Girl VT Bos
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.