Springfield Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2020-11-22
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 2209
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janina K. Laurin
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Imre Mancini
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gale Young
- Entry: 760
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Cespa's Gold Rush
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Janina K. Laurin
- Entry: 38
- Class: Open Intermediate
- Name: Allison Gallant
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gale Young
- Entry: 760
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Myla's Shake Rattle And Rock
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles Olvis
- Entry: 487
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Rancho's Coast To Coast @ Willcare
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Northgate's Power Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 255
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Waterford
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Glade Mill Dark Tide
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Lyonnese Premium Blend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. P. Levi Marsman
- Entry: 472
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
- Breed: Boxer
- Name: GCHG RayPat's Chip Off The Blarney Stone
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Rivergroves Just In Time
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Landmark-Divine Acres Kiss Myself, I'm So Pretty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gale Young
- Entry: 203
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Destineez Guardian Of The Galaxy
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHG Breezy's Charming Con Artist
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Thunder Rd's Somebody To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 253
- Breed: Pekingese
- Name: CH Pequest Wasabi
- Breed: Maltese
- Name: GCH Ta-Jon's It's Raining Sugar
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Nauti Leighway Send More Boodles
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Foxfire's Stellar Beauty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Sharon C. Smith
- Entry: 237
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Marquis Just Bringin' The Bling
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Salishan's Lord Of The RIngs
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C. Basset
- Entry: 332
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP MVR Diamonds In The Rough
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Never Eat Soggy Waffles At Bear Manor
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHG Lapinkaunis I Want It All
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. P. Levi Marsman
- Entry: 4
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Nova
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.