Mississippi Gulf Coast Kennel Club Gulfport, MS 2020-12-05
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 647
Best In Show
- Judge: Robert E. Hutton
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
Reserve Best In Show
- Judge: Robert E. Hutton
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
Junior Showmanship
- Judge: John Lucas
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Kylie Hire
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Entry: 227
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Always Sidekick Grapes Of Wrath
Reserve Junior Showmanship
- Judge: John Lucas
- Entry: 12
- Class: Master
- Name: Bevin Towell
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Entry: 227
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo
Sporting Group
- Judge: Roger Gifford
- Entry: 103
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Sandbar's Hardcore Hank MH
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Evening Star's Ready Or Not
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Frontier's A Fist Full of Dollars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Danelle Brown
- Entry: 72
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Bessdach Sahara Sarah
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Art Deco Bila Obora
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG J-Walk's Pink Diamond SW
- Breed: Basenji
- Name: CH Epic's Rewright Da Stars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Pat Trotter
- Entry: 104
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run N Maximus Commander In Chief
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Charleston Place Happy Fall Y'all V Alpens
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Bang's Catch Me If You Can RA CA CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Entry: 46
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Gleann Damn Daisy
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Electriclady N Tatro Wickedly Experienced
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCH Bellridge's Chili Ancho
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Pat Trotter
- Entry: 93
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Dark Side Of The Moon By Jove BCAT
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Runway's Southern Charm At Double R
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert E. Hutton
- Entry: 98
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Dognews's St Bow
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Dwayne Johnson Signe Du Ciel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Pat Trotter
- Entry: 129
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Eclipse Turnin' Sexy Up To 10
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Rosepoint Navigator
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Danelle Brown
- Entry: 2
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Hunting Girl VT Bos
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.