Corpus Christi Kennel Club, Inc. Sinton, TX 2021-01-15
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 788
Best In Show
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Che-Lee's How Do You Like Me Now
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS XIV Karat Special Place In My Heart At Briga
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Garry K Newton
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Kylie Hire
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: ---
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Emerald Isle Dancer On Broadway
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Garry K Newton
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Logan Taylor Yankowski
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: ---
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Juba Lee's Walking On Sunshine
Sporting Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 130
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Che-Lee's How Do You Like Me Now
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Jadestar N Cairncross Wild Wild West
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: CH Catori-S. Second Bite Of The Apple DN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Garry K Newton
- Entry: 102
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Grand-Voile's Wild Blackberry
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP J-Walk's Pink Diamond SW
- Breed: Saluki
- Name: CH 7Seas Parfait Argento Al Sayad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Garry K Newton
- Entry: 161
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled CA
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Happyheart Bear Marvelous Marvel
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Dogo Argentino
- Name: CH Atahualpa De El Remate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. R.C. Williams
- Entry: 52
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS McVan's Star Dust
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHS Abbeyrose Captain Morgan
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Spitfire 81 Staffs Athena The Red
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 168
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Zephyr Irresistibly Wicked
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Valifyre Freespirit Icy Sparks
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHG Rosemark Golden Arrow Se-Bash-Tian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Cledith Wakefield
- Entry: 81
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Empire N Bandog's I'm With Posh
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Taura Svajunas
- Breed: Lowchen
- Name: GCH Mosaic's Time Traveler @ The Willows
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Wy Not Just A Country Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 79
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG XIV Karat Special Place In My Heart At Brigadoon CGC
- Breed: Briard
- Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Belmark Scandalous
- Breed: Puli
- Name: GCH Piroskai The Woodlands TX At Pajkos CGC NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 5
- Breed: Russian Toy
- Name: Lionspride Mia Pia O Gruffels RB
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.