Mid-Continent Kennel Club of Tulsa, Inc. Tulsa, OK 2021-01-17
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 1277
Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Pamela B. Peat
- Breed: Great Dane
- Name: Wildside's Full Metal Jacket @ Carrera
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Fenric Towell
- Breed: Beagle (over 13")
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 515
- Breed: Mastiff
- Name: GCHB Rocking Oaks Divine Titan CGCA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 19
- Class: Open Junior
- Name: Aubrey Wagner
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 515
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Desertmoon's Run With Scissors
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 160
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Seamrog Spitfire
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Realta Sycomore Spry
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCHG Drinking Until Dark Beekauz JH
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG Silverlakes There's No Business Like Show Busin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 194
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Deluxe Return On Investment
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Taryn Hamilton Of Pinehurst
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James A Moses
- Entry: 194
- Breed: Great Dane
- Name: Wildside's Full Metal Jacket @ Carrera
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHS Szumeria's Me Oh Me Oh My
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Excelsia's Bonfire Of The Vanities
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 82
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG Wildefox's Ace Up My Sleeve
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS McKinley Scots Debonair Beau Tie
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Laroh's I Ain't Kidding
- Breed: Cesky Terrier
- Name: Bluefire Going To The Country
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Carolyn Herbel
- Entry: 230
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Shadowmist's Pvt. Bailey Of Munroc
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Tova's Fast And Furious Flash
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Greyport Endeavour
- Breed: Shih Tzu
- Name: CML Picture Perfect
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 182
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Monumental's Oh Danny Boy
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Morningstar Wolf's Night Fever-BG
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Fox Canyon's I Won The War At Goldshield
- Breed: Bulldog
- Name: CH B-Loved Made You Look
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 183
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Bugaboo's Courage of Conviction
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Coventry All Rise To Penliath
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Redbud Across The Universe
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Linda Clark
- Entry: 3
- Breed: Russian Toy
- Name: Milyi Angel Avantura
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.