PRESCOTT ARIZONA KENNEL CLUB Chino Valley, AZ 2014-09-13
Posted by: -
Total Entry: 818
Best In Show
- Judge: Gloria L. Geringer
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
Reserve Best In Show
- Judge: Gloria L. Geringer
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Agha Djari's Eye Candy Of Sura
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David M Krogh
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Alec Clark
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Gloria L. Geringer
- Entry: ---
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Tacara's Sentient Celebration
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 112
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: CH Javahill Surf2 An 8 Second Ride
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro N Shardust Authentic
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Quailchase Char-don G I Joe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia V. Trotter
- Entry: 166
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari Eye Candy Of Sura
- Breed: Basenji
- Name: CH Jasiri-Sukari Win Tin Tin
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Dry River'z Shattered Dreams
- Breed: Whippet
- Name: GCH Arwen Sweet Emotion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joan Luna Liebes
- Entry: 119
- Breed: Great Dane
- Name: CH Tue-J's Pacific Category Five
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Winmar's Chase 'N The Dream
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Sunbear's Madagascar
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Aristes Paint It Black
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 41
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Dytona Vip
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Bluebell Acres Toby The Terrific
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Absolutely The 12TH Man
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: Sallyrose Strike A Pose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sharon A Krogh
- Entry: 147
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Hitimes What The Inferno
- Breed: Maltese
- Name: GCH Mollydear's Schubert Impromptu
- Breed: Papillon
- Name: CH Namaste How Do You Like Me Now
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Pramada's Naughty Neville
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David M Krogh
- Entry: 71
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Major Leagues Mighty Joe At Winsome
- Breed: Bulldog
- Name: CH Magic Valleys Debonair Strut
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Kari-On's Epic Journey
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: Rincen Silver Seraph
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Arthur R Sorkin
- Entry: 92
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Redrocks Doctor Bombay
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Horizon Mighty Skywalker OAP EJP
- Breed: Border Collie
- Name: Pawcific Aim For The Stars
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Kingsbury Good Karma At Dwysan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Arthur R Sorkin
- Entry: 16
- Breed: Berger Picard
- Name: Hermeline De La Moisiere
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.