Taconic Hills Kennel Club, Inc. Yorktown Heights, NY 2021-06-10
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 784
Best In Show
- Judge: Mr. Neil T. McDevitt
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Neil T. McDevitt
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra Maja Beach Please!
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sylvie McGee
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Faith Rogers
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: ---
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Sylvie McGee
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Madison Thompson
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: ---
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG LAMZ Really Really Ridicously Good Looking FDC CA BCAT CGC
Sporting Group
- Judge: Mrs. Faye Strauss
- Entry: 160
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Heywire N Deep Harbor Love That Dirty Water JH
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Crosswinds Acadia Resting Beach Face
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHB Argon's Percival Proctor Baxter CGC
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Bryan Martin
- Entry: 143
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak Traxx Of Grandeur
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bkhu's Max One In A Million
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 214
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled CA
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Pebbles' Run Prince Louis With Sammantic
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Timeline's O'Henry Don't Let Me Down
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 71
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kilgawny Katie Gamgee
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Poise Wild Thing By Strider TKN
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Smitten
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG LAMZ Really Really Ridicously Good Looking FDC CA BCAT CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 190
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra Maja Beach Please!
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Destiny's To Infinity And Beyond
- Breed: Pug
- Name: GCHP Andi Abracadabra
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Adelle Astaire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Rita Holloway
- Entry: 89
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back CGC
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Delamer Susi Sells Suchi On The Boardwalk
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Primo Cavaliere Guendalina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara A. Pessina
- Entry: 194
- Breed: Briard
- Name: GCH Mon Amies Oh So Charming
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Reinem-N-Dynamic Drake
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TKA
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.