Greater Venice Florida Dog Club Tampa, FL 2021-06-17
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1925
Best In Show
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
Junior Showmanship
- Judge: Ms. M.E. Robin Barry
- Entry: 43
- Class: Open Senior
- Name: Ryley Kirkland
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 577
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Recommendation
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. M.E. Robin Barry
- Entry: 48
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 577
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Iron Gate Battle Of Roslin
Sporting Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 334
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Magic City's Still On The Road
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHG Kurly Kreek Copperhead Road DN DJ
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: CH Very Vigie Nobody Is Perfect
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 240
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Whit's Bluegrass Billie
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Passport I Wish You Would SS
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHS Rockin Heart's Trickster At Highgard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 296
- Breed: Boxer
- Name: GCHP KP-Burlwood Who's Lookin' Now
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Ivoss Absalom
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Driftless Born On Fire V Brookhills
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ursula Del Vezuvia Mastino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
- Entry: 169
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Blue Moon Pop-A-Razzi
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Bayleigh's Take Notice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 341
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Integra Maja Beach Please!
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Valifyre Freespirit Icy Sparks
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Ballofur's Happiness Is A Warm Pom
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Knockout Pretty Little Liar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 289
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Liontamer Pazzazz Rothrock's Tradition By Buddakan
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Asias Not Just The Tequila Talkin At Blackwitc
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 240
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Blueshadow Gator's Full Moon
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Sylvan Argent Ambition
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 16
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Grafskoe Gnezdo Valuta
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.