Carolina Kennel Club, Inc. Greensboro, NC 2021-08-21
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1471
Best In Show
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jager's Perfectly Designed For Silhouette
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Whit's Bluegrass Billie
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Norbert Dee
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Ryley Kirkland
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 601
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Reh-Pin's I Am Charmed For Cheristar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Norbert Dee
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Lillian Brock
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 601
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Lexis Lagarada DH Back The Blue CGC
Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 218
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Encore's N Kazuyo Queen I'LL Do Anything
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Chestnut Then Came You
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHG Collina D'Oro Solo Un Bacio
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHS Sandscape Infinity Blue Chip Legacy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 173
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Whit's Bluegrass Billie
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Yogurt Affairs
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bkhu's Max One In A Million
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Harry (Butch) H. Schulman
- Entry: 253
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jager's Perfectly Designed For Silhouette
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Nobledane The Ritz Carlton Way
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Imac's Good T' Go BN RI FDC CAA DCAT RATO CGCA CGCU TKI ATT
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Storzando's Jive At Five
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. John Ioia
- Entry: 148
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Finnabair Life In The Fast Lane
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG L'end Show Moviestar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Nena Dee
- Entry: 272
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Ellemich The Huntsman
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Maltese
- Name: Rosemark's Hallelujah Moment
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Cuna Del Renaciamento She's Got The Look
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 147
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Hightide And A Splash Of Tarquin
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlight Beatrice Shadow Run
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Dreamstar's Power To Burn
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 232
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Sassapine Sanctus PT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Stonehaven Bayshore Secret Sauce
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Sporting Fields Aeirs Above CGC TKN FDC THDN PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 1
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Basirguns Sampson
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.