Griffin Georgia Kennel Club Atlanta, GA 2021-08-27
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1245
Best In Show
- Judge: Debra Thornton
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHG Liontamer-Pazzazz Rothrock Tradition By Buddakan
Reserve Best In Show
- Judge: Debra Thornton
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved
Junior Showmanship
- Judge: Grace Fritz
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Richard Milam
- Breed: German Shepherd Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Steven Keating
- Entry: 393
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH MFF Dream Catcher's Talisman TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Grace Fritz
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Juliana Palmer
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 393
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Royall T's Mercy Mercy @ Luckydox SL
Sporting Group
- Judge: James Noe
- Entry: 169
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Dreamflight Samamari Holding Out For A Hero
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Chestnut Then Came You
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Anne Bolus
- Entry: 122
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Fetch & Smell Jack Tripper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Carmen Battaglia
- Entry: 215
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Vykon's I Got Chills RA CGC TKN FDC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Mercurys Tanuki Yokai
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Oceanodarbydales Flash Gordon Saviouroftheuniverse
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH MFF Dream Catcher's Talisman TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Debra Thornton
- Entry: 139
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Mystique's Knock Out
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 229
- Breed: Maltese
- Name: GCHB Ta-Jon's Walk Of Fame
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCH Strudl Haus' Fabulous Hudson Hornet
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Starfire's Whatever Creams Your Twinkie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Cindy Lane
- Entry: 146
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHG Liontamer-Pazzazz Rothrock Tradition By Buddakan
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Spotlight Tequila Sunrise Bret D
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Wayfarer's You Are My Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Nancy Simmons
- Entry: 181
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH La Chanson's Quarter After One
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Beaumanor Brogan Creme de la Creme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.