Red Canyons Kennel Club Hurricane, UT 2021-09-10
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 530
Best In Show
- Judge: Ms Jan N Paulk
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
Reserve Best In Show
- Judge: Ms Jan N Paulk
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Whispering Pine Mdt King of The Pride
Junior Showmanship
- Judge: Mr David R Miller
- Entry: 4
- Class: Open Senior
- Name: Myanna Blake
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr David R Miller
- Entry: 4
- Class: Master
- Name: Camryn Sherrin
- Breed: Pomeranian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr David R Miller
- Entry: 73
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Southdown Carousel Favored Son
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: CH Geronimo's Goddess Honey V Jericho
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr Garry K Newton
- Entry: 53
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHS Jazzman Armoured Vehicle
- Breed: Whippet
- Name: Watch Me Cast Beyond The Moon
- Breed: Saluki
- Name: Firedawn Redneck Riding Shotgun JC
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHB Loyal's Hazel Nut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 71
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Whispering Pine Mdt King of The Pride
- Breed: Boxer
- Name: GCH Joystarr and Ensigns New Decade
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Polar Mist X's and O's FDC BCAT
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Blame It All On My Roots
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Del Richards
- Entry: 28
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Jazzman Beyond The Reef
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Northpine Christens Rebel Scum
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Ravenclaw Under The Sea
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Juggernaut's X Ruffhaus Black Pearl Ana-Maria
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Donnelle Richards
- Entry: 102
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Custom Made For Granduer
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Dunkirk Just One More Time
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Sweetwaters Keep It On The Low
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms Gloria Kerr
- Entry: 111
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHS Rinchen's Magical Illusion
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Lakeridge pageantry's Spend All Your Money
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Asans N Padow's Twilight Quil From A New Moon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms F Susan Godek
- Entry: 62
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: CH Ponadto Lord Of Winterfell
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Stone Ridge Foolish Pleasure
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Bergtal's Give Peace A Tri TKC BN RN CGCU
- Breed: Bergamasco
- Name: GCH Loriana Di Valle Scriva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs Patricia Trotter
- Entry: 2
- Breed: Mudi
- Name: Twisted Acres Ride My Seesaw CM7
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.