Snake River Canyon Kennel Club of Idaho Filer, ID 2021-10-10
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 387
Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
Junior Showmanship
- Judge: Beverly Andersen
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Alexa Walker
- Breed: Parti Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Beverly Andersen
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Bailey Crader
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Gary Andersen
- Entry: 77
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Riverside's North Bay Chasing Maverick JH
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHS MiJean's Everybody's Favorite
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Reimur's March Madness JH DN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert Robinson
- Entry: 53
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Aziza's High Roller By Presidio
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vin Melca's Vanguard
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHS Orion's Calgary Flame
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG Windbourne Remy Martin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Eric Liebes
- Entry: 73
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Lasquite's Ian Of Rolando CGC
- Breed: Siberian Husky
- Name: Karamad Jenna On The Wings Of An Eagle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Beverly Andersen
- Entry: 28
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Sagacity
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Spitfire 81 Staffs Athena The Red
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH Derrydown Zoltan Kodaly
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Joywwood's Hearts On Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Kenneth Berg
- Entry: 48
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Voici Amarula Cocolare
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Ivyline Mackintosh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth Berg
- Entry: 34
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHS R and B's Show Stopper
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Distinguised Zapa Action Jaxon @ Amva
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Sherwood's Singing In The Rain At Keeshond Heaven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 45
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelite's Cha Cha Cha
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHB Crossroads Phantom Lover
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHG Sky Acres Restricted Airspace
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Lively Celtic Rose The Sound Of One Voice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.