FORT STEUBEN KENNEL ASSOCIATION, INC. Aliquippa, PA 2014-10-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 449
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
Junior Showmanship
- Judge: Tina J. Turley-Kocab
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Octavia Stensen
- Breed: Norwegian Buhund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 97
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Kan-Point's Makin' The Chase
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Hillock's Bacardi CD RE CGC
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCH Fireside's Rio rande JH CGC
- Breed: Field Spaniel
- Name: CH Wingsong's Living The Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 54
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Stonybrook's Phinito
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Bayaway Jersey's Due Process Of Law
- Breed: Whippet
- Name: CH Whirlwind Pippin Of Springrun
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Kingdom's Noble Crusader
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 106
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Great Dane
- Name: CH Saravilla Chroma Carolina Moon CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Agresta's Gemstone In The Rough CGC
- Breed: Cane Corso
- Name: GCH Del'Agreste Bin Up To No Good at Sno-Storm CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 14
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH LAMZ Strike A Pose RN CAA CGC
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Foxburrow Celebrity Apprentice
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Dornoch Turnberry Tom Watson
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Rose's Just'n Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Loraine Boutwell
- Entry: 71
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Pug
- Name: CH Double D's Nobel Prize
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Dynasty's The Spirit Of Grace
- Breed: Brussels Griffon
- Name: Hix And Rush Creek Go For The Gusto
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 52
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Byrequest Bon Mot
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm To-Jo b'en Wicked @ Adominos By Dzine
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Sierra's Glory Days
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Gemini Rudy CGC THD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 54
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Yasashiikuma Lest We Forget
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Eclispe De La Petite Ferme De Wihr
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH stuttgart's Single Action Army V Hammersmith
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.