Montgomery Kennel Club Montgomery, AL 2021-11-27
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 751
Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Heart's Desire
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 236
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 236
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Sunkissed Wild & Free
Sporting Group
- Judge: Mrs. Lorraine W. Bisso
- Entry: 107
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Encore's N Kazuyo Queen I'LL Do Anything
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHS Stonehills Misery Business JH DMA DE BCAT TKN
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Southern Springpoint Whatusee Is Whatuget
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Shamrock's Just Like Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 106
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 80
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Vykon's I Got Chills TKN FDC RA CGC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Nobledane The Ritz Carlton Way
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 81
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB WyrLake Foxhollow Knighfall
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Connacht Triskelion Caper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 128
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Orenda Viva Jumpin' Little Juke Joint CAA FCAT
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Timeless Stella By Starlight At Aero
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 113
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Heart's Desire
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Dognew's St Bow
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Judo's Shantideva At Kan Sing
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr David Bolus
- Entry: 126
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Woodside's Arabella
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Trifecta Fantasia CGC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 2
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Fullmoon Elizabeth Taylor
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.