Springfield Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2021-11-28
Posted by: Clifford Steele
Total Entry: 1897
Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryph's Oh Shucks
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Abigail (Abby) S. Patrizio
- Entry: 30
- Class: Master
- Name: Katelyn Myers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Abigail (Abby) S. Patrizio
- Entry: 679
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Swiss Run's At The End Of the Line With Palisades
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Abigail (Abby) S. Patrizio
- Entry: 30
- Class: Open Senior
- Name: Carly Satterfield
- Breed: Welsh Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Abigail (Abby) S. Patrizio
- Entry: 679
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Heronsway Sunshine Makes Me Happy
Sporting Group
- Judge: Mrs. Karin B Ashe
- Entry: 427
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's Sex ,Lies And Serious Money
- Breed: Spinone Italiano
- Name: Collina D'Oro Granting Wishes One By One
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHB Soundview`s Ring Master
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand Arundel Train Wreck @ Tara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 241
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Charter Oak Traxx Of Grandeur
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Kingdom N daggarwoods Silverado
- Breed: Whippet
- Name: CH Mystic Mariki`s Vanessa Rocs
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith A Brown
- Entry: 350
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Isengard Un Poco Loco V Medieval CGC RN
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Cosmic Nobonz New Kid In Town
- Breed: Samoyed
- Name: GCH pebbles Run Prince Louis With Sammantic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. John V. Ioia
- Entry: 121
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Fraja EC Eyes On The Prize
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Sweet Home Chicago
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Rangel's Emmett's Dream Of Kelvercrest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Judi Bendt
- Entry: 246
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryph's Oh Shucks
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Kimro's Adele Astaire
- Breed: Pug
- Name: GCHG Charchen's Chasing Justice
- Breed: English Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
- Name: GCHB BISS Coelura's Rockefella
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 197
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Apacchi Jungle Cat
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Dynamic And Upton's Huck Finn CGC CA BCAT
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Fox Canyon's Cozzette Camelot Of Goldshield
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 289
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHP Pleasant Acre Blue Moon
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Heronsway Sunshine Makes Me Happy
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Never Eat Soggy Waffles At Bear Manor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.