Chesapeake Kennel Club of Maryland West Friendship, MD 2021-12-03
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 862
Best In Show
- Judge: Mrs. Deborah Y. Verdon
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Deborah Y. Verdon
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: ---
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Kai-La-Sha Hellfire
Reserve Junior Showmanship
Not offered.
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Carol S. Brown
- Entry: ---
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Tarlyn Piece Of My Heart Millenia MW
Sporting Group
- Judge: Mrs. Christine E Calcinari
- Entry: 202
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Kismet One Love One Heart
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Starrise Downbound Train RN CGC
- Breed: Pointer
- Name: CH Seasyde American Dynasty
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand Arundel Train Wreck @ Tara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 114
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Dassin Kiarry's Tulip Garden Night At The Opera
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Adili & Idab's Reign On Zambezi
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Watermark The Secrets In The Sauce V Legibach SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Gay Kuehnel-Hisatake
- Entry: 155
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Histyle's Maleficent II BCAT
- Breed: Akita
- Name: GCHB Stecal's Man In The Red Cape At Nakodo
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Crosswind's There's No Crying In Baseball
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Thalassa's Tea Biscuit V Bigrock RN CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
- Entry: 78
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Juslyn Choptank Dream On Tenterra
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Teritails & Shiloh Morning's For Hymm
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Blythewood The Perfect Storm
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Kilkenny's Wild Honey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 121
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Sette's To The Moon And Back At One Love
- Breed: Papillon
- Name: GCH Griffin Princess Fantasy Alonso
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Yarrow Hi-Tech You Know The Drill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 88
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHB Tedi-Lan's Frankly My Dear
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Kai-La-Sha Hellfire
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 104
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Hollow Hills' Steele River
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Reinem-N-Dynamic Drake
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Double D's Oakbluff One Singular Sensation
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHP Creekwood Hot D'amn HT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.