WRIGHT COUNTY MINNESOTA KENNEL CLUB Hutchinson, MN 2014-10-04
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 696
Best In Show
- Judge: Delores Burkholder
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Foxtail's Race For The Chase
Reserve Best In Show
- Judge: Delores Burkholder
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Counterpunch Grandslam Homerun
Junior Showmanship
- Judge: Linn Klingel Brown
- Entry: 29
- Class: Novice Senior
- Name: Mary Brunson
- Breed: Newfoundland
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 110
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Water's Edge Mr. Majestyk
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Jakra'sFlirtn With Fifty Shades
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Tri Pod N Flair Rill In The Fast Lane
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 82
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCH Foxtail's Race For The Chase
- Breed: Saluki
- Name: GCH Starlite's Made of the Best Stuff on Earth
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Mirepoix's Figgy Pudding
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Taillus Au Birchwood Tamsall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Alvin W Krause
- Entry: 155
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Gamegard's I'll Have Another V Braeside
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebble's Run Sammantic Bentley
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Jordan Gable Of Windtree CD BN RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 47
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Edelwin's Total Eclipse Of The Heart
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Anstamm Sodak Go West Young Man
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: CH Balkazo Staff The Last Combat CAA
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Jaxstocks Miss Demeanor
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Judy Webb
- Entry: 104
- Breed: Papillon
- Name: GCH Mystery's Question Mark
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Ista's Southern Gentleman
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Lomar Swags One Tin Soldier
- Breed: Pug
- Name: GCH Moonstruck's In The Pocket
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 93
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Counterpunch Grandslam Homerun
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Horizon's Absolutely Me
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Ha-Lee Kiki-Ari Captain Morgan
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Heights It's In The Bag
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Linn Klingel Brown
- Entry: 89
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Elmknoll's Dream Catcher From Lambluv
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Adore's Double Deuce
- Breed: Border Collie
- Name: Wedgewood Gandalf The Great
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: CH Aswallens Lukas Lupin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Judy Webb
- Entry: 8
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Linderland's Maybe She's Born With It
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.