Burlington Kennel Club, Inc. Davenport, IA 2022-05-12
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 502
Best In Show
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Copperidge's Dazzling Indigo Blue
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 5
- Class: Open Senior
- Name: Tiago Stamford Jardim
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: ---
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Riverwatch Mac And Cheese BN RN DN CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 5
- Class: Open Junior
- Name: Jonathan Seymour
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: ---
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Lost Heritage Polaris When In Rome
Sporting Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 92
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Have Mercy MH
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Cruiser's Forbidden Spice Trade
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Goodfield Forever Red Neck Woman
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Camille McArdle D.V.M.
- Entry: 39
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry & Whit Captain & The Kid @ Beachside
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHB Skipton's A Win For Winter CA DS DJ TKA
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Koda's Playin' It Cool
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sherry C. Webster
- Entry: 90
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Mariah's Absence Of Malice Mi Casa
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Success' Wild Card Of Good Fortune
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Nobledane Let's Raise A Ruckus
- Breed: Siberian Husky
- Name: Songbird's Air Balloon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 69
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Blue Moon Yang's Light Of Randus
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHS Corralitos Tracking The Storm RN DN CGC
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Manorview's Mister It's Your Lucky Day
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Mary C. Murphy-East
- Entry: 72
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Camparis Coastwind
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCHG Windsong's Lightning Strykes Twice
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Bramver's Orohime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fred C. Bassett
- Entry: 65
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Horizon Cloudcroft I'm No Angel
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Fabelhaft Robobull Sunny Side Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 61
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Copperidge's Dazzling Indigo Blue
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Bon-Clyde Script's Grand Finale
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Pettibone's Lady Of The North
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHB Pleasant Hill Regal Ladonna Of Eastland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.