Scott County Kennel Club Davenport, IA 2022-05-14
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 659
Best In Show
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Johnathan Seymour
- Breed: Field Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Dianne Kroll
- Entry: ---
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHS Ellusion's Ramesses The Great
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Tiago Stamford Jardim
- Breed: Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Dianne Kroll
- Entry: ---
- Breed: Pointer
- Name: GCH Tahari N Clearcreek's Highway Patrolman
Sporting Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 97
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Have Mercy MH
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Ciara N' Honeygait Belle Of The Ball CGC
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Bruce's Living The Life @ Upland
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Renascent Covingtonwest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Dianne Kroll
- Entry: 44
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHB Skiptonton's A Win For Winter CA DS DJ TKA
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHS Lost Heritage Knight Of El Dorado
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH boondocks Mountain Ash
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Debra Thornton
- Entry: 112
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander's Game Set Match At Fanta C RN CCA FCATZ CGC TKN
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Brandauridge Big Easy CGC
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHB Nevars A Ransom For Redchief VD Wolken
- Breed: Great Dane
- Name: GCHB Daneacre Ellenni's Whisky A Go Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 72
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHG Edelweiss Hi-Life Faye Tality
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Blue Moon Yang's Light Of Randus
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 89
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Camparis Coastwind
- Breed: Toy Poodle
- Name: Tantalite Zwart Zeva
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Bramver's Orohime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Deborah Barrett
- Entry: 88
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Moonlight Indiana Jones The Last Crusade CA
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Dawin One For The Money
- Breed: Chow Chow
- Name: Imagine A Double Portion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms.Denise Dean
- Entry: 91
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Kell Kandyland
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHB Dgs Copy This Heifers
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Pettibone's Lady Of The North
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.