Hutchinson Kennel Club, Inc. Hutchinson, KS 2022-06-10
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 634
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG BlueCross Freedom And Whishey!
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Dawin Heartstrings
Junior Showmanship
- Judge: Anna Wallace
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 217
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT RATN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Anna Wallace
- Entry: 25
- Class: Open Intermediate
- Name: Anji Cikara-Gocke
- Breed: Bloodhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 217
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Nomads Troubadour CGC
Sporting Group
- Judge: Miss Sandra M. Lex
- Entry: 93
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHS Killara Trio Love You To The Moon & Back TD CA RATO
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Winweim Breica Hairline Purple Rain
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Three D Imagine Idris
- Breed: Brittany
- Name: CH Quail Trail I'm Just Warming Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 72
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Windborn Classique
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Soletrader Dean Martin
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHB Widow Sweet's Happy Hobbit Red Headed Stranger
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Art Deco Bila Obora
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 113
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Success' Wild Card Of Good Fortune
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Rivergroves Simply The Best
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Midnight Sky's Dancing In The Moonlight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 94
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS NilefoxDirty Outlaw BCAT
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 94
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHB Rydn Hi's Templeton It's Time CGC
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Greyport Endeavour
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 74
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Dawin Heartsrings
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Good Fortune Good and Ready II
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Bosart And Gilja's Royal Commander
- Breed: Lowchen
- Name: GCHG Musicbox Got Your Six At Roman Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 120
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridges Dazzling Indgo Bue
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Anthology's I'm Not Fake News CGC ATT
- Breed: Border Collie
- Name: Checkitout The Dirty Truth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 1
- Breed: Norrbottenspets
- Name: Maplesong-Red Cedar Look At Me Liberty
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.