Anoka County Minnesota Kennel Club Cambridge, MN 2022-06-23
Posted by: Camille Bakker
Total Entry: 1041
Best In Show
- Judge: Cindy Vogels
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creek's It Had To Be You
Reserve Best In Show
- Judge: Cindy Vogels
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
Junior Showmanship
- Judge: Michael Faulkner
- Entry: 32
- Class: Master
- Name: Skylar Finn
- Breed: Mastiff
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sidney L. Marx
- Entry: 505
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Karizma Rustic Silverlining
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Michael Faulkner
- Entry: 32
- Class: Open Junior
- Name: Raini Johnson
- Breed: Bernese Mountain Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sidney Marx
- Entry: 505
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Cheristar's Oh Whimsical Me!
Sporting Group
- Judge: Michael Faulkner
- Entry: 252
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Grouse Point Rimfire Benchrest
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Winweim Breica Hairline Purple Rain
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHG Killary's Grand Getaway CGC TKN
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Brynwood's Have A Field Day NA NAJ TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Sidney L. Marx
- Entry: 139
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Karizma Rustic Silverlining
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Hilltop's This Ain't Our 1st Rodeo
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Blue Bay Lone Ranger of Stonewall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Marcie Dobkin
- Entry: 181
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creek's It Had To Be You
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Tybrushe's Livin Notoriety
- Breed: Cane Corso
- Name: CH Castleguard's Lust For Life
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Paytah No Party Like A Snow Party V Jaimand
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 84
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Laroh's I Ain't Kidding
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Don Vito Corleone
- Breed: Skye Terrier
- Name: Flanagan Femme Fatale
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Aberdeen Dayum Girl @ Spitfire & Brownstown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Entry: 118
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Pramada's Naughty Good Humor Man
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: Kimark Grand Finale
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Loucan Dressed to Kill at TLC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 119
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Darkenwald Warmest Koinonia With Shainakees
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Walk On The Wildside CA RATN
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Denise Dean
- Entry: 146
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHP Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Marquis' Yabba-Dabba Doozie
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Linderlands Ice Princess
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 3
- Breed: Portuguese Podengo
- Name: Spavinaw Creek's Princess Buttercup
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.