James River Kennel Club, Inc. Salem, VA 2022-08-03
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 999
Best In Show
- Judge: Mr Nathaniel Horn
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Nathaniel Horn
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Erin Kerfoot
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Cody Wright
- Breed: Redbone Coonhound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Anne Katona
- Entry: 262
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Myla's No Tan Lines
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Erin Kerfoot
- Entry: 23
- Class: Master
- Name: Lenore Hedemark
- Breed: Miniature Schnauzer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Anne Katona
- Entry: 262
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Xotica By Invitation Only At Pahlavi CAA DCAT JC
Sporting Group
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Entry: 199
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloan CD RN AX AXJ XF
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Sunkota Casey's Off To Dublin
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 120
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Longlesson Dark Side Of The Moon
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Whit's Classically Chloe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Dawn L. Gabig
- Entry: 126
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Felicia Gloria Yablunevi Tsvit
- Breed: Leonberger
- Name: GCHB Sforzando's Jive At Five
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Kristari's Formal Attire
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Chasinwaves Bon Jovi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 100
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 120
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Mikasa Magicstar Tommy
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Marlex Classy Finale
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Anne Katona
- Entry: 116
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHG Arabelle's The Colonel
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Loredo's Stealing The Party
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 149
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Sporting Fields Aeirs Above CGC TKN FDC AT
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.