Helena Montana Kennel Club Helena, MT 2022-09-24
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 472
Best In Show
- Judge: Mr. Jean-Christophe Boulinguez
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jean-Christophe Boulinguez
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Lila Holberg
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Shalisa D. Neely
- Entry: 266
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Tre Run N Widget's Moolit Star
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Wolfe
- Breed: Miniature Schnauzer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Shalisa Neely
- Entry: 266
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms
Sporting Group
- Judge: Mr. Walter Sommerfelt
- Entry: 85
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS RACH Red Water's Iron Compass CDX BN RM4 RAE3 FDC BCAT DP DEA CGCA CGCU TKP ATT VHMA
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Mi Jean's Everybody's Favorite
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 63
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCHG Windbourne Remy Martin
- Breed: Otterhound
- Name: CH Aberdeen & Crossroads You Don't Own Me
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Paragon's Love Wins At Windborn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Walter J Sommerfelt
- Entry: 119
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Licorice Fern's Winter Moon Over Big Sky BCAT
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Legendary's A Solitary Lion
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Allegiance How To Get Away With Murder At Lawless
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 15
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Lil'itch Uncontrollable Urge
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Pure quill Little Bit Of Fynn
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHS Shasta N Ride M Cowboy
- Breed: Cesky Terrier
- Name: CH Julerr Anisette Alegretto RATN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Susan St John-Brown
- Entry: 67
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Dunkirk Just One More Time
- Breed: Pug
- Name: GCHS Chelsea's Fantasy Color My World
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Majesty N Firesprite Move It On Over
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Urqhartamore' Graced By Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Shalisa Neely
- Entry: 62
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHS Tre Run N Widget's Moolit Star
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Spitfire's Roll with In
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Sierra's Executive Decision
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Seaspecs N On The Spot's Max Momentum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Edy Dykstra-Blum
- Entry: 56
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Stone Ridge Foolish Pleasure TKN
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Sugarok Magic Mike UDX MXB MJS OF
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHS Mariposa de La Brise CGCTKN
- Breed: Rough Collie
- Name: Tallywood Souldust
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Harold "Red" Tatro III
- Entry: 1
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Nyxly Von Der Schafers Weg
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.