Prescott Arizona Kennel Club Prescott Valley, AZ 2022-09-24
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1124
Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Riley Capton
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Emma Jo Garbrick
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: ---
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH My Be Zavetta Moda's Russian Valentine
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Riley Capton
- Entry: 31
- Class: Open Intermediate
- Name: Lillian Petermann
- Breed: Russell Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Starline's Timeless Style BCAT
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia Trotter
- Entry: 152
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: CH D & D Hill Country's Monster's Inc
- Breed: Vizsla
- Name: Sherwood Forest's Say My Name
- Breed: Spinone Italiano
- Name: Del Mare Acadia Per Figaro
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert L. Robinson
- Entry: 188
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Usonia The Shores Of Normandy V Lowdon
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Del Sol Oxota Fire And Ice
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Jaegerhof's Timeless In Motion SL
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Courage's Alexander The Great Of CJ's Ranch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donelle Richards
- Entry: 189
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Topaz Wildfire for UmunhumTHDN
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's The Legend Exists
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Marshalsea The Son Also Raises
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 88
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Mar Vista Above The Line
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Christhill Ace Of Hearts D'Azul
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH My Be Zavetta Moda's Russian Valentine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Fred C. Basset
- Entry: 191
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Pug
- Name: CH Winsome Nirvana Achy Breaky Heart
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Aslan Vindicated Victory
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Weestar I'll Remember You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 124
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Asans N Padow's Twilight Quil From A New Moon
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Reignon Briana
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Jaron's Monogram Lucky's Star
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Fleetfire Novaheart Loki Of Mischief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 165
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Terra's Harry Victor
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHS Starfyre Sugarok As You Wish CGC
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Wyndstar Sweet Side
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.