Arapahoe Kennel Club Aurora, CO 2022-09-25
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 966
Best In Show
- Judge: Mr. Robert L Vandiver
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit
Junior Showmanship
- Judge: Ms Celeste M Gonzalez
- Entry: 35
- Class: Open Senior
- Name: Dana Leigh Pelto
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 411
- Breed: Maltese
- Name: GCHP Beauty Shantal Design Hot Exclusive
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms Celeste M Gonzalez
- Entry: 35
- Class: Open Junior
- Name: Demery Livingston
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 411
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Dal's Alley & Summit Moonshine Music
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 127
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Solivia's Defining Moment At Playlist
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Blueprint's Sweetgold Country Girl
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Winweim Breica Harline Purple Rain
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Rocksprings Bare Necessities
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms Celeste M Gonzalez
- Entry: 101
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Tivio's Some Like It Hot
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Soletrader Dean Martin
- Breed: Greyhound
- Name: Sovereign N Chaparral Nera Draghi
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Corral West Fancy Like Applebee's On A Date Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Entry: 209
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creek's It Had To Be You CGC
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Fireside Lazy D What Would Gary Do
- Breed: Great Dane
- Name: CH Casaarabals Regent King Of The 7 Seas De Pacific
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms Kathi Brown
- Entry: 51
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Let's Rock Xtremely Fast
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Menusha's Pancho Villa
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Mc-Kee Follow Me On Easy Street
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Marcie S. Dobkin
- Entry: 127
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Karals Won't Apologize
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Anabelle Beautiful
- Breed: Maltese
- Name: GCHP Beauty Shantal Design Hot Exclusive
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Enchante's Mama Dropped The Mic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert L. Vandiver
- Entry: 130
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Good Fortune Good and Ready II
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Dal's Alley & Summit Moonshine Music
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 186
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Bugaboo's Let It Be
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Beljekai Brindisi SWN
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Madhatters Achilles' Heel BCAT
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms Celeste M Gonzalez
- Entry: 2
- Breed: Norrbottenspets
- Name: Savo's Rossignol CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.