Sioux Empire Kennel Club, Inc. Sioux Falls, SD 2022-10-30
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 871
Best In Show
- Judge: Mr. James A. Moses
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James A. Moses
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Ever Body Nose Yur Name
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Jade Chase
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 306
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Beckham Duke Of Chatham
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Virginia Murray
- Entry: 17
- Class: Master
- Name: Annaliese North
- Breed: English Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 306
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Navrock Sophistication CGC
Sporting Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 216
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH RNR Impact Leave Me Malone
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Have Mercy MH
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Halestorm-Suma This Is Unbelievable
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 66
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Pramada's Good As Gold SL CGC CGCU
- Breed: Whippet
- Name: Diamonds Are Forever
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Aspen's Turn The Page
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 102
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Timberknolls Check Mate Gold Cup
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You CGC
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHG Daveren's Radagast Of Greenwood
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Millcreek's On A Starquest BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 72
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Laroh's I Ain't Kidding
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHG Edelweiss Hi-Life Faye Tality
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Reason Gone Mad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 142
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Ever Body Nose Yur Name
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Tantalite Travis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 112
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Drakewood &Takota R Spillin The Tea
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Joan Luna Liebes
- Entry: 136
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Clayfield's Gizmo V Eklectic Jimeni
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridges Dazzling Indgo Bue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.