TENNESSEE VALLEY KENNEL CLUB Knoxville, TN 2014-11-02
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 664
Best In Show
- Judge: Rita Holloway
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell
Reserve Best In Show
- Judge: Rita Holloway
- Breed: Pug
- Name: GCH Caper's Sirius Endeavor
Junior Showmanship
- Judge: Louise Palarik
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: MacKenzie Jones
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 63
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: English Setter
- Name: GCH Blu'Star's Who Called The Cops
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHP Silverhall Strike Force
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Cabinridge's Mega Margarita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 91
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Marginns Fredricka V Ruf Knabe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Douglas R. Holloway Jr.
- Entry: 98
- Breed: Akita
- Name: GCH CR-Wicca's Trade Secret
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Skansen's Holy Knight
- Breed: Dogue de Bordeaux
- Name: GCHG Woodland Park's Low Country Benne
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 69
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Peabar Goodness Gracious
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: Stelle A Kiss With Ironhill
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH CK Dexter Haven Of Oakley
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 91
- Breed: Pug
- Name: GCH Caper's Sirius Endeavor
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Maibee Orlando
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Palmetto's Flying Dutchman
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Trotwood July Fourth Rocket Of Bo-Betts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 117
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Imperious HamItUp Southern Bell
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Padow's Twilight Embrey In A New Moon At Asans
- Breed: French Bulldog
- Name: Crown's Famous Amos
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Louise Palarik
- Entry: 135
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Chrysalis Formal Wear PT
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Whynotta Make It A Double BN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Paramount Pinesprings Pillow Talk
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Blue Heavens Lethal Weapon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 4
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Raganraht's I Dreamed A Dream
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.