Columbia Kennel Club, Inc. Concord, NC 2022-11-18
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 644
Best In Show
- Judge: Harry H (Butch) Schulman
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Cobano (Avalos-Lara)
Reserve Best In Show
- Judge: Harry H (Butch) Schulman
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Aludra's Fairy Queen V Desta
Junior Showmanship
- Judge: Harry H (Butch) Schulman
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Faith Blair
- Breed: Samoyed
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 329
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Laurelwood's True Bearing BN RN SH CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Harry H (Butch) Schulman
- Entry: 6
- Class: Open Senior
- Name: Barbara Mathews
- Breed: Russell Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 329
- Breed: Samoyed
- Name: GCHB Sugarcoat N Koukla Let's Cha Cha Cha ATT
Sporting Group
- Judge: Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 78
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Glacier's Star Spangled
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ocoee Riversong From A Distant Star
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHS Blaythorn's Midsummer Nights Dream
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Emerson's Swift Traveler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Kimberly Meredith
- Entry: 121
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS BR Lake Park Ethan
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Brownwood RT's Peace On Earth SL CGC
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Royal-Tea Antonio Banderas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 101
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Aludra's Fairy Queen V Desta
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Loral's Naughty But Nice SIN CGC TKN ATT
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Azzuma's I Believe In Miracles
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Maharaja's Lion King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 33
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Bluegrass Wyre Story Time With Teddy
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Knowjokes Favorite One It Seems CA DCAT CGCA TKN
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG L'end Show Moviestar
- Breed: Scottish Terrier
- Name: Jacglen's Obans London Fog
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 128
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Midwood Cin-Don Moonsprite
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla
- Breed: Pekingese
- Name: Pequest Who Tells Your Story
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Landd Shooting Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 63
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Cobano (Avalos-Lara)
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Sunnyoaks Buzzer Beater
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH To-Sa's Tickle Me Pink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 120
- Breed: Briard
- Name: GCHS Popsakadoo Deja Vu London Fog CGC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Peek-A-Boo's Emma Stone
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG La Brise Man O'War
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.