Central Ohio Kennel Club Columbus, OH 2022-11-20
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1931
Best In Show
- Judge: Mr. Edmund Dziuk
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Flessner's Toot My Own Horn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Edmund Dziuk
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy S. Amburgey
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Carson Hayes
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nancy Amburgey
- Entry: 720
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy S. Amburgey
- Entry: 38
- Class: Master
- Name: Taylor Stone
- Breed: Belgian Tervuren
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Nancy Amburgey
- Entry: 720
- Breed: Mastiff
- Name: GCHS Brazenhead And Bittersweet Call Me Maybe CGC TKN RN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Entry: 444
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Summit's Silver Lining SWN
- Breed: English Setter
- Name: GCHP Stagedoor Mercury Comet Cyclone
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH LegacyK Freiheit Piano Man
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Gwynllyn Winsome one man Band
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 264
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Flessner's Toot My Own Horn
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Spirit Ridge Something Special Of Celebre
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHS Nahala's Winter Dragon TKN
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Watermark The Secrets In The Sauce V Legibach SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Vincent P. Chianese
- Entry: 356
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Protocol-Liberator Pagani Without Compromise CGC
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southport Ares God Of War
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Overlook Lisiji Everything Will Bee Alright
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
- Entry: 134
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Breezy's Sky Pilot
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG LBK's Rebel And Proud Seven Spanish Angels CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Nancy Amburgey
- Entry: 205
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Roi L Man In The Moon
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Southdown Pay No Mind
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Cottage Lake's Like A Boss At Sno-Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Susan St. John Brown
- Entry: 199
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Hill Wood Dassin Tulip Gardens Lilly Marlane
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Lakeridge Secret Persuasion
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James A. Moses
- Entry: 285
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Franken's Some Like Hot Of Tara RN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Ha'Penny Hot Stuff Lady Grace CGC BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Edmund Dziuk
- Entry: 4
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Beulah Gwynne St Johns
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.