Council Bluffs Kennel Club Council Bluffs, IA 2022-11-27
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 827
Best In Show
- Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris Ann Moore
- Entry: 27
- Class: Open Senior
- Name: Tara Crowley
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris Ann Moore
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 106
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Blue Haven's Dark Knight
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH RNR Impact Leave Me Malone
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Goldrox Can't Help Falling In Love Wigh "Blue" THDN CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Rodney E. Herner
- Entry: 105
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Kuhlbreeze Don't Hate The Player Hate The Game
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Southwind's Man O' War With M&M CGC
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Upper Mountain Violets Are Blue V Devlynn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dale A. Meyer
- Entry: 81
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Echoing Winds All My Love to Kansa
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Timberknoll's Golden Bow CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Rott'N Acre's Don't Take Me For Granted ATT SWN SCA SIA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 41
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Freedom's Venue Of Max-Well
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Dalriada's Jenny Everywhere BCAT CGC
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Timberwyck The Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 87
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Touche Hi N Mai-T At Chic
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Xela's Rollin On The River
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 55
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Dawin Heartsrings
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Evergreen's I Have A Song To Sing
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Bosart And Gilja's Royal Commander
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Entry: 104
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Rosepoint Navigator
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Clayfield's Gizmo V Eklectic Jimeni
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Copperidge's Dazzling Indigo Blue
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Dale A Meyer
- Entry: 3
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Mashury Bulwark Of Oden
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.