West Texas Kennel Club Midland, TX 2023-02-16
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 726
Best In Show
- Judge: Mr Elizardo Valadez
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Elizardo Valadez
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: Usonia I Have A Name V Lowdown At Eiserntor
Junior Showmanship
- Judge: Sherry Patton
- Entry: 3
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Charles L Olvis
- Entry: 216
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bannerkin's Spitfire SWN SHDN DJ CGC TKA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Sherry Patton
- Entry: 3
- Class: Open Intermediate
- Name: Kadyn Stahl
- Breed: Tibetan Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Charles L Olvis
- Entry: 216
- Breed: Basset Hound
- Name: Foxglen Sanlyn One Last Dance
Sporting Group
- Judge: Mr Jon R. Cole
- Entry: 124
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Millspring's Freedom Fighter
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHS Legend I Am Superman
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Vanreel's I'm No Angel
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's America Runs On Dunkin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr Elizardo Valadez
- Entry: 90
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: Usonia I Have A Name V Lowdown At Eiserntor
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Via Kjavu
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Del Sol Oxota Fire And Ice
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: CH Aven-Port Mintaka
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Charles L Olvis
- Entry: 104
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS O'Blako's Guardian Spirit Tazi CGC TKN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Crosswind's Every Mile A Memory WAC
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Vikingus King Olaf The Warrior
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Kingdom's The Pride Of Texas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Jon R. Cole
- Entry: 33
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Sierra's Alpha Canis Majoris
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Bannerkin's Spitfire SWN SHDN DJ CGC TKA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms Elizabeth Muthard
- Entry: 139
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams CGC
- Breed: Papillon
- Name: Nottoway's Ember Of Disyre @ Corsair
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Ballofur's Maybe I'm Amazed
- Breed: Pug
- Name: GCH Pocket's Catalina
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Charles L Olvis
- Entry: 102
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Barnstorm One Chance Fancy By Dzine
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Lantana's Time To Talk At Bradmar CGC
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Gildengale & La Bete's Worth The Wait
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms Elizabeth Muthard
- Entry: 131
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Markos Top Gun
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHB Stellar's Queen of the North
- Breed: Puli
- Name: GCH Lajosmegyi The Music Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms Elizabeth Muthard
- Entry: 3
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Blitz Von Grof Box CGCA TKN
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.