Portland Kennel Club, Inc. Ridgefield, WA 2023-02-18
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 1165
Best In Show
- Judge: Sharon Derrick
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlite & Dblshot's Premier Edition
Reserve Best In Show
- Judge: Sharon Derrick
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Starlaine Standing Ovation
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Denise Reel
- Entry: 37
- Class: Master
- Name: Lila Holberg
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Joy Lynne Huntley
- Entry: 534
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHB Cu Liath Windfall Worthington
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Denise Reel
- Entry: 37
- Class: Open Senior
- Name: Ella Gardner
- Breed: Standard Poodle
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Joy Lynne Huntley
- Entry: 534
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG White Diamonds Dungeness Little Dipper
Sporting Group
- Judge: Mrs. Joy Lynne Huntley
- Entry: 198
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB TRF Coldwater's Aint My First Rodeo
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHB ReadyFor Sunjiro Of Madrona KII
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Rainsway & Cajun Whatever Sprinkles Your Donut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. John Wade
- Entry: 147
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Kimani's Borne Genesis
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: Necess's Defendo Dominus
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Royalaire's I'm Dreaming Of A White Christmas
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH South's Birdie Flying North
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Shalisa Neely
- Entry: 240
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Starlaine Standing Ovation
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHB Delicato Bestia Garmoniya Zhizni
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHG Nakiska 'N Pouch Cove Love The Journey
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: Dawa's Baloo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Joy Lynne Huntley
- Entry: 96
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Kalil Cool Holiday Romance ATT FCAT
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHS Emerald Isle's Tipperary
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Tilted Kilt She's A Striking Solo
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG White Diamonds Dungeness Little Dipper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John Wade
- Entry: 148
- Breed: Maltese
- Name: GCH Vellavica's Midnight Luna
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Firacres Give It Your Best Shot
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Dan-Star-Kom Cheerful Russian Lord
- Breed: Pug
- Name: GCHS Flash of Joy Seattle TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Shalisa D. Neely
- Entry: 140
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Spotlite & Dblshot's Premier Edition
- Breed: Schipperke
- Name: GCHB TelstarsN Ebony Sand's Starlord
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHB Suomi N Ajuaq's Heir to the Firenation TKN
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Suntory Senge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Joy Lynne Huntley
- Entry: 153
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Foxwood Lionhart's Belle Of The Ball
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Hillhaven's Skye's The Limit Au Dela Des Me
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Fallon's Silver Chip
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: CH Pikatti's Undraverdur Glasi BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.