West Texas Kennel Club Midland, TX 2023-02-18
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 841
Best In Show
- Judge: Mr Jon R. Cole
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Jon R. Cole
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS O'Blako's Guardian Spirit Tazi CGC TKN
Junior Showmanship
- Judge: Ms Judy Wade
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Judy Wade
- Entry: 290
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Blurubein & Firestorm's High Voltage
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms Judy Wade
- Entry: 10
- Class: Open Intermediate
- Name: Victoria Suria
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Judy Wade
- Entry: 290
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Rio Nova Dancing With Nothin' But My Hat On
Sporting Group
- Judge: Mr Charles L Olvis
- Entry: 153
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Millspring's Freedom Fighter
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Vanreel's I'm No Angel
- Breed: Pointer
- Name: GCH Stocksfell Stella
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHG Double Barrel's Turkey Creek Jack Johnson MH CG
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr Jon R. Cole
- Entry: 101
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: Usonia I Have A Name V Lowdown At Eiserntor
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Courages Judge Gideon Of Spotted Ridge
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Winborn Classique
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Aliki The Frond Files
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms Elizabeth Muthard
- Entry: 128
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS O'Blako's Guardian Spirit Tazi CGC TKN
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Rio Nova Dancing With Nothin' But My Hat On
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Rivergroves Simply The Best
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Vikingus King Olaf The Warrior
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Charles L Olvis
- Entry: 39
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Sierra's Alpha Canis Majoris
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHB Rockyhill's Take A Chance On Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Elizardo Valadez
- Entry: 161
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Until The Victory Che (Gonzalez)
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHS Spark's Blaze Of Glory
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Rehdiant Dream Vortex
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Copella La Ren Irresistible Spark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms Elizabeth Muthard
- Entry: 118
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Barnstorm One Chance Fancy By Dzine
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Tai Fanza Que Sera Sera
- Breed: Chow Chow
- Name: Red Rocks Rosan A Perfect Storm
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr Elizardo Valadez
- Entry: 138
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG LK Michigan Dream It Anyway
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG JBK The Battalion Of A&M At Baletka CGCA CGCU TKN
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Boss Is Hanky Panky At Kingsbury
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr Elizardo Valadez
- Entry: 3
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Blitz Von Grof Box CGCA TKN
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.