Baytown Kennel Club, Inc. Humble, TX 2023-03-04
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 852
Best In Show
- Judge: Mrs Anne Savory Bolus
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Sw's Mafioso
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Anne Savory Bolus
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Princess Eugenia of Majenkir
Junior Showmanship
- Judge: Ms Britt E. Jung
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: Rachael Rabenberg
- Breed: Belgian Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Jay Richadson
- Entry: ---
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Emerald Isle's Let It Burn
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms Britt E. Jung
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Chloe Ryan
- Breed: Pumi
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr Jay Richadson
- Entry: ---
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Irongate's Ribbon Of Darkness C BCAT WAC CGCA CGCU TKI
Sporting Group
- Judge: ms bonnie linnell clarke
- Entry: 137
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's America Runs On Dunkin'
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHB Shiloh's Spirit Of Broch Tuarach
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Stonehenge A-OK
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCHG Drinking Until Dark Beekauz JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms Joy Brewster
- Entry: 87
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Princess Eugenia of Majenkir
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Vyrtuous Royal Huntsman Of Afrikka
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Via Kjavu
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Vin-Melca's Mikanon Brewmaster
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Darryl Vice
- Entry: 134
- Breed: Akita
- Name: GCH Estruphus' Dynamic Joined Forces
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Phillmar Something To Talk About
- Breed: Boerboel
- Name: GCH Silverthorne's Meant To Be TKN VHMA VHMP
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Corral West Love Shack CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Jay Richardson
- Entry: 83
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Fox-Haus Game on at Foxhollow
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: Gingerblu For The Love Of The Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Darryl Vice
- Entry: 110
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Sw's Mafioso
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Romigh's Heartland Karma
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Timeless Now You See Me
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Copella La Ren Irresistible Spark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr David Bolus
- Entry: 130
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB QB's Grand Perfection
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHB Aliza All About Adam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Sharon Newcomb
- Entry: 148
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG JBK The Battalion Of A&M At Baletka CGCA CGCU TKN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Elite Paramount Crime Spree
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.