York Kennel Club York, PA 2023-03-15
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1412
Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Cherokee Legend Cowboy
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris A. Levy
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Caleigh J. Novack
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: ---
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Jaros Ferazi Once Upon A Time
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris A. Levy
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Raina McCloskey
- Breed: Whippet
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Tzowen Xinjin Periwrinkles Eight Days A Week
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 377
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Cerise Marshal Dillon
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Next Generations This Is My Land
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Paradoc's AK's Daniel
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: RoaendenThunder Struck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 378
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHS Kiarry's Gotta Have Faith
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHB Flessner's Element Of Surprise
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHS Lost Heritage Knight Of El Dorado
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Karen Day
- Entry: 299
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG T-Boldt's Feast Your Eyes On This FDC
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Jerdans Country Girl Of Eden Forest
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHS Odyseas On The Road To Far Away
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 105
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Barbary Return Of The Iron King Of The Rock
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Penaire Bryndale Bailey's Irish Cream
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Roschel Foxrun Thistle Do
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Entry: 243
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pug
- Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's The Greastest Showman Come Alive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 223
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Surrey Sage
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James J. Mitchell
- Entry: 225
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Pumi
- Name: CH Silhouettes Beginning To Inspire
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.