York Kennel Club York, PA 2023-03-17
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 2200
Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Allen L. Odom
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Caleigh J. Novack
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: ---
- Breed: Pointer
- Name: GCHB HH Wynot At Flint In Heavy Cover JH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: 13
- Class: Open Intermediate
- Name: Chelsea Latch
- Breed: Bloodhound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: ---
- Breed: Whippet
- Name: CH Merrithought's On Higher Ground
Sporting Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 638
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHG Silhouette I Can't Take My Eyes Off You
- Breed: Pointer
- Name: GCH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Friends In Low Places
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Northwinds There Is Only One King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 815
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: Azawakh
- Name: GCH Eidi N' Amanar
- Breed: Saluki
- Name: GCH Phaeton Nightengale Of Allihan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 448
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Cove's What Say You Cayuga
- Breed: Boxer
- Name: GCH Molyn's Tempted To Touch
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Brazenhead I'm A Believer From Goldleaf
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergroves Isn't She Lovely
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 179
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Kylea Return Of The Roar CGC
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Sweet Home Chicago
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 305
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Afterglow De La Passion
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Pug
- Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Kathleen Ronald
- Entry: 296
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Surrey Sage
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Cobano Avalos-Lara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 251
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Kaboodle Soulmate For Strathearn RN HT
- Breed: Bergamasco
- Name: GCH Loriana Di Valle Scriva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Celeste M. Gonzalez
- Entry: ---
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Loach Von Der Schafers Weg CGC
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.