Scottsbluff Kennel Club Mitchell, NE 2023-03-31
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 675
Best In Show
- Judge: Mr Brian Meyer
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Galewinn's Bringing Down The House
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Brian Meyer
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG First Class Victoria Berland Empress of Magic
Junior Showmanship
- Judge: Mrs Cindy Meyer
- Entry: 35
- Class: Master
- Name: Kylie West
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 282
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHS Rolyart's Navigator @ Painted Sky Farms
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs Cindy Meyer
- Entry: 35
- Class: Open Intermediate
- Name: Cameron Johnson
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 282
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Spring Fevers Wild Hare
Sporting Group
- Judge: Mrs Gloria Kerr
- Entry: 107
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Galewinn's Bringing Down The House
- Breed: Vizsla
- Name: GCHG Sincerus Magnificent Obsession Of Latierra
- Breed: Barbet
- Name: GCH Hickory Tavern Carnivale
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Timberbash's Cork Country Bubbles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lesley Hiltz
- Entry: 97
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Tivio's Some Like It Hot
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Courages Judge Gideon Of Spotted Ridge
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Aria's Dark Eyed Molly
- Breed: Greyhound
- Name: CH Sovereign's Noir Dragon Of Chaparral
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Garry K Newton
- Entry: 128
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Azteca's John Denver At Summit
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Cincirpini's Rolo
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Dreamchaser's Midnight Teller V. Ciden Alisaton
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kirenska's Rewrite the Stars
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 36
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG First Class Victoria Berland Empress of Magic
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHS Mc-Kee Follow Me On Easy Street
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Dragonsbreath Sentinel Of The Clan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Cindy Meyer
- Entry: 67
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Dunkirk Just One More Time
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Anabelle Beautiful
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Passport Sunkissed It's A Yes From Me Bonchien
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pruden's High Roller
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 115
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II
- Breed: Keeshond
- Name: CH Jen'N Di's New England Classic
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH Wy Not Locked and Loaded
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Veritas' 1 More Round
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Cindy Meyer
- Entry: 97
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Kismet Legendary
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Ghostwind Etched In Stone At Donlee CGC
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB HHK Make It A Double
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHB Bugaboo's Let It Be
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.