ROCK CREEK KENNEL CLUB West Friendship, MD 2014-11-22
Posted by: Guy H. Fisher
Total Entry: 1153
Best In Show
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
Junior Showmanship
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Alyeace Geary
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Mary Ann Alston
- Entry: 218
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Militza's My Cherie Amour
- Breed: Brittany
- Name: GCH Brigadier's Lightning Strikes Twice
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Otein's Tommy Bahama
- Breed: Pointer
- Name: GCH Hipoint Here Comes The Sun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Richard H. Hilderman
- Entry: 104
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Icecream V Tum-Tums Uriendjes
- Breed: Basenji
- Name: CH Reveille Waltz Me Around
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Rebel Hounds Blues Man
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Dancing In The Sand
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 203
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Akita
- Name: GCH CR-Wicca's Trade Secret
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Tallpine's Life Of The Party
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Holly Woods Angels N Demons
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 108
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: Beinnein Heaven Sent
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Efbe'sThunder Rd At Burberry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 146
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pequest General Tso
- Breed: Havanese
- Name: GCH Baybreeze Steallar Act Of Kani
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 144
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spotted Bliss Oreo Delight
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHB Bayshore Georgio Armani
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's Gimme Back My Bullets
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Sandy I Wheat
- Entry: 127
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH TK Rocks Runnig Like The Wind
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ha'Penny MiramarTheFabFawn
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Alkarh's Guinness
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Nchanted Silk Lining
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 9
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Sidekick's Black Diamond
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.