INGHAM COUNTY KENNEL CLUB, INC. East Lansing, MI 2014-11-29
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 1675
Best In Show
- Judge: Betty-Anne Stenmark
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Betty-Anne Stenmark
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Junior Showmanship
- Judge: Joe Holava
- Entry: 33
- Class: Open Senior
- Name: Megan Livingston
- Breed: Tibetan Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rita J. Biddle
- Entry: 597
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Tisha's Suspense
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 267
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Nexus Total Eclipse
- Breed: English Setter
- Name: GCH Linwood Resolute's New Beginning RN CGC
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sastyas Eleven Eleven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Lawrence (Larry) Sinclair
- Entry: 205
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Raquel Welch Of Malabo APD
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHB Devlon's American Trilogy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: William Sahloff
- Entry: 353
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Cambria's Vraiment Parfait
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Windycity-Orion's Guitar Hero
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Pouch Cove's Southwind State Of Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Pamela B. Peat
- Entry: 123
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Tsarshadow Kentucky Windage At Foxheart
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Global Mighty White At Kilacabar
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Hampton Court's Bryan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Sandy I. Wheat
- Entry: 247
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH TEG's Lex Luther
- Breed: Pug
- Name: CH Bousfield Jubilee's Shooter Jennings
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Janet Sinclair
- Entry: 196
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Hillwood Dassin Ouspenskaya
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Ami's Toast With Remy Martin
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 272
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: CH Kyon's Bold Norseman
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Brittemar Sportingfields Right At Home
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperridge's Debonair CD RA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Joe Holava
- Entry: 1
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: Kalon's Starlight Knight
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.