SOUTH DADE KENNEL CLUB Davie, FL 2014-11-30
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 534
Best In Show
- Judge: Houston Clark
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
Reserve Best In Show
- Judge: Houston Clark
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Bluvali Players Paradigm
Junior Showmanship
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Emma Sunderman
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Toddie Clark
- Entry: 164
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Madness Full Throttle
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Houston Clark
- Entry: 102
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Fair Isle Black Tie CD JH
- Breed: Weimaraner
- Name: CH Colsidex Seabreeze Worth The Wait
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Bogy of Taiwan HK
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Ridgeview Farms Razzle Dazzle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 65
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
- Breed: Basenji
- Name: Svengali's What 's Not To Love Of Zindika
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Hunter's Ridge Sure Shot By Kwetu
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH Minsmere Madrical MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 72
- Breed: Samoyed
- Name: CH White Magic's Seasoned Traveler
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Alpha's Magic Man CGC
- Breed: Boxer
- Name: GCH Vixayo's Golden Ticket
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Dal Primo The Jester Of NV
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 24
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH White Oak's Invincible Snowplow
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Edbrios Russian Roulette
- Breed: Irish Terrier
- Name: Red Devil's Celtic F
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Kelly's Sunny Sundae Smile
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 100
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's Kahlua
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Marlex N Kisa Set Fire
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Neo Fabulous Sky's The Limit
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Fiore Mystik Trip The Light Fantastic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 57
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Bluvali Players Paradigm
- Breed: Finnish Spitz
- Name: CH Marblehill's Gleaming Icecaps
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Serekunda Only On Sunday
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Miradon In A Heartbeat !
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 53
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Riverside Get Over It
- Breed: Briard
- Name: CH Hyssop de Bejaune
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 1
- Breed: Berger Picard
- Name: Allstars I'm Keanu Reeves At BWK
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.