Sahuaro State Kennel Club Phoenix, AZ 2024-02-03
Posted by: Camille Bakker
Total Entry: 0
Best In Show
- Judge: Lynn White
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Horse And Hound Full Of Hope
Reserve Best In Show
- Judge: Lynn White
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH VJK Myst Heir To The Throne TKN
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Kalen M. Dumke
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Sage
- Breed: American Staffordshire Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert Shreve
- Entry: ---
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Jaegerhof's Laissez Le Bon temps Rouler
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Kalen Voogt
- Entry: ---
- Class: Master
- Name: Lexi Steele
- Breed: Doberman Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Robert Shreve
- Entry: ---
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHG Medley's Just Reward
Sporting Group
- Judge: Bob Eisele
- Entry: ---
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG VJK-Myst Heir To The Throne JH FDC CGCA CGCU
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Play It Again
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Boardwalk Here Comes The Sun CGC TKA ATT VSWB
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Winelight Wine Dancer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Nicholas G. Frost
- Entry: ---
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Horse And Hound Full Of Hope
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Syringa's Dangerruss
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Pramada Koradox Only One SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert Shreve
- Entry: ---
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHB Hearthmore's Wintergreen Mountain CGC TKN
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves Wonder Dog at Pyrcreek CGC TKN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Marshalsea The Son Also Raises
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Connquest Best Of Both Worlds
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Louise Leone
- Entry: ---
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG First Class Victoria Berland Empress of Magic
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Skye Pilot's Spruce Goose
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHB Elvador Starlight Goblet of Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Lew Olson
- Entry: ---
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Tokie Time After Time
- Breed: Maltese
- Name: GCH Bella Dolce's Let's Go All The Way
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHB Desierto Raindance Here Come The Girls
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: David L. Kittredge
- Entry: ---
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB Canmoy's Boston Lilliput
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Highwood's Heartache On The Dance Floor Goldshield
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Players Alitara Magic in the Air
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Cabernet's Calamity Jane
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mary Murphy-East
- Entry: ---
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Limelite's One Stop Shop
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Tamiami's Get Your Shine On
- Breed: Belgian Malinois
- Name: CH Element's Blinded Me With Science RN PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.