Texas Kennel Club, Inc. Dallas, TX 2024-02-10
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 1420
Best In Show
- Judge: Mr James G Reynolds
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
Reserve Best In Show
- Judge: Mr James G Reynolds
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Texano Order Of The Phoenix
Junior Showmanship
- Judge: Mr James Donahue
- Entry: 28
- Class: Open Junior
- Name: Demery Livingston
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr James Donahue
- Entry: 577
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Cameo's And Rosan's Millionaire Playboy CGC TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr James Donahue
- Entry: 28
- Class: Open Senior
- Name: Avery Miller
- Breed: Airedale Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr James Donahue
- Entry: 577
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Wolfrun Serendipity At Last
Sporting Group
- Judge: Mr Nathaniel Horn
- Entry: 239
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Realta Sycomore Spry CGC
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Contigo's I Like Big Bundt's And I Cannot Lie CGC
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Beach Bum It's 5 O'Clock Somewhere
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Chessieville Bay Maximum Caliber RI CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr D Scott Pfeil
- Entry: 166
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Texano Order Of The Phoenix
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Foxhunt Layla
- Breed: Harrier
- Name: CH Kingsbury Atomic Blizzard
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Eldorado N Akuaba Outlaw Legend At Relic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Adrian W Woodfork
- Entry: 217
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Cove's Southwind Billow Maden RI DCAT
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Steadfast's Sweet Land Of Liberty CA FCAT ACT1 ACT1J DS GCG TKI
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS O'Blako's Guardian Spirit Tazi CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 149
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kriscots He's A Rebel At De La Pomme
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG First Class Victoria Berland Empress of Magic
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Owl Hollow's The Hammer And Pennant
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Jeffery M Bazell
- Entry: 255
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Riesa N Passionpaps Locked and Loaded
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Timeless Now You See Me
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Empee's Black Panther
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms Kathi Brown
- Entry: 175
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Lantana's Time To Talk At Bradmar CGC
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Paintabull I'm The Pied Piper CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms Edweena (Teddy) McDowell
- Entry: 216
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHS Gamedaze Goli Hit A Home Run BCAT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Elite Paramount Crime Spree
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHG Boss Is Hanky Panky At Kingsbury
- Breed: Pumi
- Name: CH A Kind Of Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr Jeffery M Bazell
- Entry: 1
- Breed: Danish-Swedish Farmdog
- Name: Double Gs Yemanjas Play The Game TKI
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.